Tavaly január és november között 118,2 millió turista érkezett a kelet-ázsiai országba, ami 2,47 százalékos mérséklődés az előző év ugyanazon időszakához képest. Ugyanebben az időben a kínai fővárost 4,2 millió látogató kereste fel, ami 10,3 százalékos csökkenésnek felel meg.
A szakemberek szerint a jelenség a globális gazdasági helyzettel, az erős kínai nemzeti valutával és a szmoggal, illetve az arról szóló hírekkel van összefüggésben.
Az egyre több nagyvárosban bevezetett 72 órás vízum nélküli tartózkodás sem hozta meg a várt eredményeket. Az intézkedéstől Pekingben azt várták, hogy az első évben 20 ezren használják ki, ám a fővárosi idegenrendészet adatai szerint mindössze 14 ezren éltek a lehetőséggel.
A trendeket tekintve a városok között Peking nincs egyedül, így a teljes statisztika eredménye is negatív. A piacot figyelők szerint sok japán, dél-koreai, orosz és amerikai turista választ egyre inkább másik ázsiai desztinációt, így Thaiföldet, Indonéziát és Malajziát. Ezek a versenytársak az elmúlt években a turisztikai bevételeik gyors növekedését jelentették.
A kínai turisztikai akadémia professzora, Jang Csin-szung szerint, míg egyes délkelet-ázsiai országok jelentős összegeket költöttek az ágazati fejlesztésekre, Kína nem vette túl komolyan a versenyt. A China Daily című lapnak azt mondta, ezért is hagyta ott például az orosz turisták egy része a dél-kínai Hajnan szigetét, s megy inkább Thaiföldre.
Az utazási irodák figyelmüket egyre inkább a kiutazó kínaiak szervezésére összpontosítják, s elvétve ajánlanak például háromnapos programot a tranzit utasok számára. Ennek oka az is, hogy az effajta csomagok kevés nyereséget hozhatnak.